niedziela, 25 marca 2018

Drużyna ZK Siedlce zwycięzcą zawodów "Ponton Racing"


23 marca br. w Parku Wodnym w Siedlcach odbyły się II zawody "Ponton Racing".
 Drużyna Zakładu Karnego w Siedlcach  zajęła miejsce na najwyższym podium, 
zdobywając złoty medal w sportowej rywalizacji.


Tegoroczne zawody "Ponton Racing" wygrała drużyna Zakładu Karnego w Siedlcach
  – "Diabelska przystań", w składzie: por. Krzysztof Karpiński, 
mł. chor. Paweł Kosieradzki , kpr. Radosław Czartoryjski
 oraz szer. Sebastian MatulaniecFunkcjonariusze Służby Więziennej 
pokonali drużyny  innych formacji mundurowych oraz zakładów pracy
 dzięki doskonałej pracy zespołowej, oraz wysokiej sprawności fizycznej.


Emerytura bez podatków nie przepadła. Politycy PSL zapowiadają "walkę" o pomysł

Emerytura bez podatków nie przepadła. 

Politycy PSL zapowiadają

 "walkę" o pomysł


Emerytura bez podatków i składek? Marzenie każdego seniora. Taki pomysł na reformę ma Polskie Stronnictwo Ludowe. Rządzący PiS wyrzucił pomysł do kosza, ale Ludowców to nie zniechęca. Będą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem.

Wojna o polskich emerytów trwa od dawna. Większość partii już dawno pokazała, jak chce przekonać seniorów do oddania na nie głosu. W grze są zwolnienia ze składek, dodatki do emerytur i zachęta do pracy. W czwartek Sejm, głosami posłów PiS, zdecydował, że pomysły opozycji trafią do kosza.
PSL proponuje zwolnienie emerytów ze wszystkich składek. - Seniorzy zapłacili już swoje podatki, pracując ciężko przez czterdzieści, pięćdziesiąt lat w różnego rodzaju systemach. To wszystko nie zostało w żaden sposób wyrównane. Zwolnijmy seniorów z płacenia podatków - przekonuje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.
Szef PSL już zapowiedział, że jego partia wróci do sprawy. Jak? Będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy. Poinformowała o tym Polska Agencja Prasowa. Kosiniak-Kamysz zapewniał o takich akcjach seniorów podczas sobotniego spotkania.
Platforma Obywatelska też ma swój pomysł na emerytury. I również przepadł w Sejmie. PO proponuje zwolnienie z podatku dochodowego PIT, ale tylko dla osób, które zdecydują się na dalszą pracę. W tej chwili od emerytury pobierana co miesiąc jest składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz podatek dochodowy. Podstawowa składka podatku dochodowego to 18 proc, składka zdrowotna wynosi 9 proc. podstawy. I ten pomysł trafił do kosza.
Opozycja będzie z projektami jednak wracać. Im bliżej wyborów, tym głośniej o nich będzie. W money.pl sprawdziliśmy już, która opcja dla seniorów jest najkorzystniejsza. Jako pomysł PiS przyjęliśmy dodatek 500+ dla seniorów. W ustach polityków tej partii pojawiał się wielokrotnie.

Ile można zyskać?

W przypadku propozycji Platformy Obywatelskiej, emerytura w wysokości 1000 zł brutto wynosiłaby już 910 zł netto. To zysk 56 zł w ciągu miesiąca. Rocznie w portfelu byłoby o 672 zł więcej. Miesięczne świadczenie 1500 zł brutto da emerytom i rencistom o 107 zł więcej. W ciągu roku będzie to więc ponad 1,2 tys. zł. Przy emeryturze i rencie w wysokości 2 tys. zł brutto zysk miesięczny to już 159 zł. Zamiast wypłaty 1661 zł netto, emeryt i rencista dostanie 1820 zł. Warto jednak podkreślić, że taka zmiana dotknęłaby tylko pracujących emerytów.
Polskie Stronnictwo Ludowe nie uzależnia korzyści od aktywności zawodowej. W tym wypadku osoby z najmniejszymi wypłatami od ZUS (1000 zł brutto) zyskałyby w ciągu roku nawet 1,7 tys. zł. Emeryci z świadczeniem 2 tys. zł w ciągu roku dostaliby zastrzyk finansowy w postaci 4 tys. zł. Co miesiąc mieliby więcej o 339 zł. Propozycja PSL dla emerytów i rencistów jest w miarę prosta. Ich świadczenie brutto stanie się po prostu netto, gdyż nie będzie w żaden sposób opodatkowane i oskładkowane. Pomysł wyłączenia emerytur i rent spod PIT w zasadzie nie jest nowy. Już prawie trzy lata temu Związek Przedsiębiorców i Pracodawców sugerował takie rozwiązania. Dlaczego? Po pobieranie podatku od świadczenia i tak w całości wypłacanego przez państwo to przekładanie pieniędzy z jednej do drugiej kieszeni.
Najdroższy z perspektywy budżetowej jest pomysł PSL. Ludowcy szacują, że będzie to kilkadziesiąt miliardów złotych. PSL wyliczył, że na samym podatku dochodowym budżet straci 15 mld zł. Kolejne 13 mld zł straci z tytułu składki na ubezpieczenie społeczne. To sprawia, że program kosztowałby łącznie 28 mld zł, czyli więcej niż rok programu Rodzina "500+". Takie koszty zakładają z kolei, że zmiany dotkną po prostu wszystkich.

Jak duże są to pieniądze? Na 19 mld zł rocznie szacuje resort rodziny koszt rozszerzenia programu "Rodzina 500+" na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego. Pozostałe 9 mld zł to koszt połowy corocznej składki Polski do UE. Money.pl kilkukrotnie za pośrednictwem mediów społecznościowych pytał Władysława Kosiniaka-Kamysza o to, skąd PSL planuje wziąć takie środki. Polityk wielokrotnie nie odpowiadał, choć na Twitterze jest aktywny